Historia AK – WiN w zeznaniach Adama Lazarowicza „Klamry”

88,83 zł 98,70 zł
Brutto
Autorzy: Józef Forystek, Grzegorz Ostasz

Opracowanie przedstawia źródła, będące świadectwami prowadzonej w warunkach okupacyjnych i tuż powojennych walki o niepodległość Polski.
708 stron książki zawiera m.in. 47 protokołów przesłuchań i zeznań przywódców antykomunistycznej konspiracji związanej z rozbitym przez UB w 1947 roku IV ZG Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Siedmiu jego działaczy – w tym Adama Lazarowicza – rozstrzelano 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie.

W magazynie
Opis

Dzieje wojennej i powojennej konspiracji doczekały się bogatego dorobku publikacyjnego, na który składają się liczne edycje źródłowe oraz opracowania monograficzne. Mimo tego wciąż w zasobach archiwalnych pozostają niewprowadzone dotychczas do obiegu naukowego źródła, będące ważnymi świadectwami prowadzonej w warunkach okupacyjnych i tuż powojennych walki o niepodległość. […] Przykładem tego typu źródeł są protokoły przesłuchań i zeznania przywódców antykomunistycznej konspiracji, szczególnie tej związanej z rozbitym przez Urząd Bezpieczeństwa w końcu 1947 roku IV Zarządem Głównym Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Przykładem szczególnie ważnym w kontekście dalszych losów aresztowanych wtedy konspiratorów, których przywódcy zostali rozstrzelani 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie. […] Trudu przygotowania zeznań Adama Lazarowicza do druku podjęli się prof. Grzegorz Ostasz, wybitny badacz dziejów ZWZ-AK i WiN, oraz dr Józef Forystek, również zaangażowany od lat w te badania.

Minęło siedemdziesiąt lat od śmierci grupy siedmiu działaczy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Po ponad trzyletnim, ciężkim śledztwie i pobycie w aresztach zostali 1 marca 1951 r. straceni w mokotowskim więzieniu w Warszawie. W 2011 r. to właśnie ta data otrzymała status Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Siedmiu działaczy WiN nie było szeregowymi uczestnikami powojennej konspiracji niepodległościowej. Po zakończeniu wojny z Niemcami należeli do grona najaktywniejszych ludzi podziemia demokratycznego w zniewolonej przez Sowietów Polsce. Od początku 1947 r., aż do aresztowań dokonanych przez bezpiekę, stali na czele IV Zarządu Głównego Zrzeszenia WiN.

Liderem zespołu był Łukasz Ciepliński, ostatni prezes konspiracji winowskiej. Najstarszym z zespołu siedmiu działaczy IV Zarządu Głównego WiN był Adam Lazarowicz, urodzony w 1902 r.

Zasadniczą część tomu obejmują dokumenty źródłowe, na które składają się głównie protokoły przesłuchań Adama Lazarowicza z okresu od daty jego aresztowania w dniu 5 grudnia 1947 r. do daty przesłuchania na rozprawie głównej w dniu 5 października 1950 r., w tym jego zeznania własne oraz stenogram procesu sądowego zawierający zapis przesłuchania „Klamry” w charakterze oskarżonego. Treść tych zeznań jest obszerna, albowiem nie pominięto żadnej części zeznań „Klamry”. Ten niebywale drobiazgowy charakter zeznań czyni z nich wyjątkowe źródło poznania dziejów powojennej konspiracji niepodległościowej działającej zwłaszcza na terenach Polski południowej.

Szczegóły produktu
ISBN 978-83-64506-81-9

Opis

AutorJózef Forystek, Grzegorz Ostasz
WydawnictwowspółwydanieWydawnictwo JAK 2021Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej 2021
Rok wydania2021
Oprawatwarda
Ilość stron708
Format165 x 235
Numer ISBN978-83-64506-81-9 (Wydawnictwo JAK),978-83-793-420-8 (Oficyna Wydawnicza PRz)
Fragment (skrót, url)https://issuu.com/wydawnictwojak/docs/historia_ak_i_win_fragment
Tab Title
Tab Content
Opinie(0)

Opinia

Brak recenzji użytkowników.

Przeglądasz “Historia AK – WiN w zeznaniach Adama Lazarowicza „Klamry””


.png .jpg .gif

This website use cookies to ensure you get the best experience on our website.Privacy Policy

Zaloguj się

Megamenu

Your cart

There are no more items in your cart